Pohár ČKA 2017/2018 - Odvetu rozhodla až náhlá smrt

Odvetné pohárové utkání ukázalo, jak tenká je občas hrana mezi vítězstvím či prohrou. Osud dvojzápasu totiž po vítězství našeho týmu 4:2 (9.5:6.5) musela rozhodnout speciální soutěž nazvaná "náhlá smrt". Tato situace nastává, pokud oba týmy dosáhnout stejného počtu bodů i vyhraných setů (drah). A právě tato situace nastala, když celkové skóre po dvou zápasech bylo 6:6 (16:16).

Náhlá smrt obnáší tři hody posledních hrajících hráčů do plných s cílem dosáhnout co nejvyššího náhozu. V této disciplíně byl úspěšnější náš hráč v poměru 20:18, a tak může náš tým slavit postup do druhého kola, ve kterém si zahraje s Konstruktivou B.

Jak se to celé odehrálo?
Na úvodní zápas byl nominován nový člen týmu Jindra.
Úvodní průběh zápasu byl vcelku vyrovnaný, ale v dorážce si hostující hráč vypracoval mírný náskok, který už udržel. Po výměně drah Jindra tvrdošíjně atakoval předního roha a nabral ztrátu v plných, kterou už se mu nepodařilo stáhnout. Takže v polovině 0:2 a ztráta 21 kuželek a špatný začátek stejně jako v úvodním zápase v Rudné.
Nejvyrovnanější třetí dějství rozhodl Jindra v závěru dorážky. Celková ztráta však byla stále 17 kuželek a navíc šel Jindra na méně oblíbenou dvojku dráhu. Předchozí vyhraná dráha ho však povzbudila a už během plných stáhl dalších 8 kuželek z náskoku soupeře. Zápas se zlomil na začátku dorážky. Jindra skvěle předvedl kombinaci 8+1 třikrát po sobě a soupeři nejen poodskočil na dráze, ale překlopil i výsledek celkový, který vydržel až do konce tohoto zápasu. Výhra 2:2 (508:506)

Jako druhý šel hrát Mirek. Už před zápasem však avizoval, že není zdravotně zcela fit.
Mirek možná i kvůli zdravotní indispozici moc nevymýšlel a posílal tam jednu pravou ulici za druhou. Přidal i bezchybnou dorážku a byl z toho nejvyšší nához dráhy - rovných 150 kuželek a k tomu slibný náskok 23 kuželek. Mirek nepolevil ani po výměně drah, opět chytil ulici a po deseti hodech měl na kontě 71 poražených kuželek. Vše směřovalo ke snadnému vítězství, i když soupeř se také začal zlepšovat. Pak Mirek trochu zvolnil a bolestné grimasy po odhozech naznačovaly, že už to asi dál nepůjde a bude se muset střídat. Do zápasu nastoupil Pepa a než se rozkoukal, dráha byla pryč. Nicméně stav 1:1 a náskok 19 kuželek ještě pořád vypadal slibně. Třetí dějství přineslo vyrovnaný průběh, ale Pepa působil v klíčových okamžicích nervózně a dráhu soupeři svými újezdy daroval. Tím se tento duel zkomplikoval. Celkový náskok byl sice ještě 14 kuželek, ale soupeři stačilo vyhrát nebo zremizovat poslední dráhu. Dlouho vyrovnaná dráha vrcholila až v úplném závěru. Hostující hráč měl mírný náskok (128:125), když dohodil existenci. Pepa hrál pomaleji a tak mu zbývaly ještě dva hody poté, co dohodil samostatnou kuželku. Pokud by soupeř hodil minimálně šestku, musel by Pepa předvést v existenci hodovku. Hod na pravou fanku však shodil pouze dvě kuželky. Vypadalo to nadějně. Stačilo shodit šest na dva hody. Pepa však pod tlakem předvedl téměř stejný hod a shodil také dvě kuželky přes pravou fanku. A protože v závěrečném hodu přidal pouze tři kuželky, byla z toho plichta na dráze a celkové vítězství pro soupeře. Prohra 1.5:2.5 (527:513)

Jako třetí se postavil na dráhy Láďa.
Jestliže předchozí zápasy byly vyrovnané, tento měl jednoznačného lídra. Láďa si od samého úvodu budoval náskok a dráhy s přehledem vyhrával. V polovině zápasu měl náskok 20 kuželek. Drobnou komplikaci přinesla dorážka v rámci třetího dějství, kdy soupeř dvěma devítkami na úvod dorážky zcela stáhl ztrátu z plných a vrátil se do hry. Láďa však ukázal psychickou odolnost, nenechal se rozhodit a především nepřipustil žádné komplikace. Vyhrál i závěrečnou dráhu a předvedl nejvyšší výsledek celého zápasu, krásných 550 kuželek. Výhra 4:0 (550:512)

Před závěrečnou hrou už se začalo horečně počítat. Bylo to jasné. Pořád byla ve hře remíza a tedy náhlá smrt v případě, že výsledek na dráhy skončí 2:2 a na kuželky vyhraje hostující hráč. Jakékoliv jiné vítězství přinese výhru týmu vítězného hráče.
Za náš tým nastoupil Čert.
Čert začal výborně. Rychle soupeři odskočil a bezchybnou dorážkou si vypracoval náskok 22 kuželek. V domácím táboře zavládlo veselí. Jejich borec směřoval k vítězství.
Po výměně drah se však obraz hry naprosto změnil. Čert marně hledal ulici a hostující hráč si evidentně s jedničkou dráhou porozuměl. Čertova krize vyvrcholila v dorážce, kdy se mu podařilo šestkrát za sebou minout levého sedláka. Domácí tábor ztichl a hlučnější začal být ten hostující. Čert předvedl nejhorší dráhu zápasu (99 kuželek) a v polovině utkání najednou prohrával o 12 kuželek. Na jedničce dráze hledal Čert marně ztracené sebevědomí, ale protože se nedařilo ani jeho soupeři, urval dráhu o 5 kuželek. I když se Čert na dvojce trochu zvedl, soupeř si na jedničce vytvořil náskok v plných, který už v dorážce udržel. Prohra 2:2 (477:489)

A remíza z dvojzápasu byla na světě.

Při náhlé smrti hází poslední hrající hráči tři hody do plných. Ten, který nahází vyšší číslo, toho tým vyhrává a postupuje. Při shodném počtu si vymění dráhy a znovu hází tři hody. Takto se to opakuje až do rozhodnutí.
Hráči začínají na drahách, na kterých ukončili zápas a jako první hází hráč hrající nejvíce vlevo, tedy na jedničce dráze.
Čert končil na dvojce, vzhledem k předchozímu průběhu zápasu, na jeho horší dráze.

Jako první házel hostující hráč. Pěkná ulice, po které spadlo sedm kuželek.
Stav 0:7

Čert odpověděl středovou pětkou.
Stav 5:7

Hostující hráč míjí roha, ale padá mu šest.
Stav 5:13

Čert dává pravou ulici, padá sedm kuželek, osmá se chvěje, ale nepadá.
Stav 12:13

Pokud by hodil hostující hráč devítku, bylo by rozhodnuto. Naštěstí se nestalo. Středová pětka.
Stav 12:18

Poslední Čertův hod mířil opět do pravé ulice. Dvojka však občas dokáže "zaříznout" i dobrý hod. Padá sedm a ještě jedna dopadává.
Konečný stav 20:18

Čert vítězí a náš tým oslavuje postup do dalšího kola.


© 2012-19 SK Meteor Praha.